З кожним роком території, відведені під посіви соняшника, збільшуються – за даними Держкомстату, у 2011 році загальна площа, засіяна цією культурою, становила 4,5 млн. га. Тенденція до зростання об’ємів вирощування соняшника пояснюється високою рентабельністю цієї культури. За словами аналітиків, в 2011 році вирощування соняшнику виявилося найбільш прибутковою діяльністю у сільському господарстві України.

Середня врожайність у минулому році склала рекордних 1,8 т/га. Найбільш високі показники були зафіксовані у сільськогосподарських господарствах Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської та Харківської областей.

Від чого ж залежить успіх сучасного українського соняшникового аграрія?

Передусім необхідно визначитись, який саме гібрид насіння соняшника вам потрібен. Станом на березень 2012 року у Реєстрі сортів рослин України було зареєстровано 416 сортів та гібридів соняшника. Який же сорт обрати? Для початку ознайомтесь з технічними характеристиками окремого виду. Всі сорти насіння соняшника відрізняються за ступенем олійності, врожайністю, стійкістю до хвороб і шкідників, але вирівняні за тривалістю періоду вегетації, висотою рослин, кольором сім'янок.

В Україні вирощують сорти як українського, так і іноземного походження. Насіння від імпортних виробників може належати до іншого екотопу і в кліматичних умовах нашої країни поступатиметься вітчизняним гібридам. Проте при правильному підборі насіннєвий матеріал імпортної селекції є чистішим, рівнішим та якіснішим.

За тривалістю вегетаційного періоду гібриди соняшника бувають скоростиглими, ранньостиглими, середньоранніми та середньостиглими. Останні два типи соняшника відрізняються високою продуктивністю рослин і значним вмістом олії у насінні. Ранньостиглі сорти соняшника, як правило, поступаються середньораннім та середньостиглим гібридам за рівнем врожайності та олійності. В Україні вони дозрівають на 6-10 днів раніше, ніж середньостиглі. Скоростиглі гібриди програють ранньостиглим і середньостиглим за врожайністю і олійністю насіння, зате дозрівають на 10-12 днів раніше. Скоростиглі види соняшника можна вирощувати на півдні України двічі на рік (за умови зрошення). 

Як показує практичний досвід, найбільший збір насіння відбувається у господарствах, де одночасно вирощують соняшники двох-трьох сортів чи гібридів середньо- і ранньостиглих типів.

Відрізняється насіннєвий матеріал і за вимогами до грунтово-кліматичних умов: насіння для степу, лісостепу та змішаної зони. Температурні умови в зоні лісостепу і степу України є найбільш сприятливими для вирощування соняшника. Дещо ризикованішими в цьому відношенні є північні лісостепові райони. Соняшник вважається посухостійкою культурою через високу витривалість до ґрунтової і повітряної посухи.

Особливо важливий момент при виборі сорту насіння – стійкість до хвороб та вилягання.

Так приватне підприємство Агроспецпроект реалізує гібрид насіння соняшника ЖАЛОН від французького оригінатора RUSTICA, Euralis Groupe. Це трилінійний середньоранній гібрид (період дозрівання – 106 днів). У рослини дуже добра стійкість до фомопсису та вовчка, інших хвороб, а також до вилягання. Потужна коренева система дозволяє використовувати грунтову вологу з глибини 1,5-2,5 м. Генетичний потенціал урожайності - 53 ц/га. Фактичні показники врожайності на українських сільськогосподарських господарствах з 2009 року – не менше 30 ц/га. Цей сорт насіння соняшника - найоптимальніший варіант, оптимізований під український клімат.

Спеціалісти радять обирати елітне або високорепродукційне насіння соняшника у компаній-оригінаторів, що мають атестат на виробництво. В такому випадку ціна відповідатиме якості, а господар буде впевнений у високому врожаї при дотриманні технології вирощування.

Ще більше корисної інформації тут: http://agrosp.ub.ua/ua/